Komunikat Komitetu Referendalnego w Łodzi z dnia 5.08.2021

"Analiza wpłat na kampanię wyborczą prezydent Łodzi wprawia w osłupienie. Komitet Hanny Zdanowskiej od  osób prywatnych zebrał ponad pól miliona złotych. Wśród wpłacających  spore kwoty znaleźli się miejscy Marek Belka, Jarosław Bauc ( BNP PARIBAS ) dyrektor Marketingu sprzyjającej PHZ prywatnej telewizji Toya ( Andrzej Pasowski 20 000, 00 zł) czy dyrektor Sądu Rejonowego dla Łodzi Widzewa Jolanta Przepiórkowska-Biała ( 15 000,00zł ) Wpłat dokonywali deweloperzy, którym Hanna Zdanowska ułatwiła potem działalność w mieście czy osoby które potem obejmowały  intratne stanowiska prezesów miejskich spółek  a także osoby ewidentnie zależne od prezydent Zdanowskiej, co może świadczyć o działaniach korupcyjnych. Chodzi min o Pawła Jankiewicza –  prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania,  który wpłacił  13 000,00 zł  oraz prezesa i członka zarządu GOŚ ( Marcin Lubiński , Jolanta Błaszczyk Skalska po 5000,00 zł ) czy Marka Klimczaka -członka Rady Nadzorczej  łódzkiego Lotniska, (wpłacił 2 000,00zł )

Łącznie od osób prywatnych Komitet Wyborczy Hanny Zdanowskiej  zebrał 564 458,00 zł

 Niemal połowę tej kwoty Komitet przelał na konto firmy Yellow Brinks krs 0000680207 należącej do bliskiego współpracownika Hanny Zdanowskiej Tomasz Piotrowskiego, zatrudnionego przez lata na stanowisku dyrektora departamentu prezydent miasta a obecnie na stanowisku prezesa Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej. Jak wynika z oświadczeń majątkowych ten 36 letni człowiek w ciągu kilku lat pracy w urzędzie dorobił się kilku mieszkań, domu a w zeszłym roku zarobił z tytułu funkcji prezesa miejskiej spółki 488 tys zł ! W 2015 roku CBA wyprowadziło go pod zarzutem korupcji ale po interwencji ówczesnego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka został zwolniony bez przesłuchania. Piotrowski odpowiadał za rewitalizacje w Łodzi, z która wiąże się wiele nieprawidłowości.

 Niepokoi nas fakt, że  kilka miesięcy temu prezydent Łodzi postanowiła wyprowadzić   kosztowne rewitalizacje z urzędu i przekazać je do spółki, w której prezesem jest teraz właśnie Tomasz Piotrowski. Spółka Łódzka Spółka Infrastrukturalna zajmuje się infrastrukturą wodno- kanalizacyjną, czyli rurami i nie ma nic wspólnego z budownictwem. Wyprowadzenie do niej rewitalizacji ma utrudnić kontrolę gigantycznych wydatków jakie idą na nią ze środków publicznych.  ŁSI, którą zarządza Piotrowski jest sztucznie utrzymywaną przechowalnią  aparatczyków  partyjnych.  Generuje poważne problemy dla dwóch innych spółek miejskich Zakładu Wodociągów i Kanalizacji i Grupowej Oczyszczalni Ścieków, co odczuwają boleśnie łodzianie, bo opłaty za wodę i ścieki rosną.

  W dniu dzisiejszym wystąpiliśmy do CBA z prośbą o sprawdzenie korupcjogennych działań pracowników prezydent w kampanii ( kupowanie stanowisk ) i dokładne prześledzenie korzyści osobistych i majątkowych, jakie uzyskał Tomasz Piotrowski kosztem miasta i mieszkańców w czasie pełnienia funkcji u boku prezydent Zdanowskiej . Przekazaliśmy dokumenty w sprawie w tym dowody transakcji bankowych. Od prezydent Zdanowskiej oczekujemy wyjaśnienia wpłat dokonywanych w kampanii na firmę jej pracownika. Wystąpiliśmy też do Rady Nadzorczej Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej o usunięcie go z funkcji prezesa „

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom
Pełnomocnik Komitetu Referendum w Łodzi